مسیر حرکت خود را در طرح ترافیک شیراز انتخاب کنید


شیراز- تابلوهایی با مضامین ورود به محدوده آتی طرح ترافیک و مسیر خود را انتخاب کنید، این روز‌ها در محدوده‌ای که برای اجرای این طرح در کلانشهر شیراز در نظر گرفته شده است، قد برافراشته‌اند.

مرزهای خط ويژه شیراز :

از شمال : خیابان ساحلی جنوبی

از جنوب : بلوار سیبویه ، چهارراه مشیر و بخشی از خیابان شهید بهشتی

از سمت غرب : خیابان بعثت و ملاصدرا

از سمت شرق : بلوار زینبیه و بلوار پیرنیا

 

حجم روز افزون ترافیک در کلانشهر‌ها، مدیران شهری را به راهکارهایی نظیر ایجاد محدوده طرح ترافیک سوق داده و شیراز به عنوان یکی از کلانشهرهای مهم کشور از این قاعده مستثنی نبوده است.

براین اساس، سال گذشته طرح محدوده ممنوعه ترافیک شهر شیراز به تصویب شورای عالی ترافیک کشور رسید.

به گفته مدیر اجرایی طرح ترافیک شهرداری شیراز، محدوده این طرح از سمت غرب، خیابان بعثت و ملاصدرا است و از شمال خیابان ساحلی جنوبی بین پل نمازی تا ضلع شرقی بلوار سلمان فارسی، میدان ولیعصر (عج)، بلوار زینبیه تا میدان دفاع مقدس را در بر می‌گیرد.

محمدرضا امین در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: این محدوده از سمت جنوب، بلوار سیبویه، دروازه کازرون، مشیر شرقی، چهارراه گمرک، بلوار استقلال تا چهار راه بنفشه و چهارراه خلدبرین و ملاصدرا خواهد بود.

بر این اساس، با آغاز مرحله اول اجرای طرح از مردادماه سال جاری در ساعاتی خاص از شبانه روز، خیابان‌ها و معابر واقع در این طرح دیگر پذیرای همه خودرو‌ها نیستند و تردد‌ها بر اساس زوج و فرد بودن پلاک خودرو‌ها و ایام هفته خواهد بود.

در مرحله دوم اجرای این طرح، تردد خودرو‌ها در محدوده طرح ترافیک، منوط به دریافت مجوز تردد از سوی دارندگان وسایل نقلیه شخصی خواهد بود و شهروندان و متقاضیان می‌توانند از طریق مراجعه به سامانه نامنویسی که در آینده راه اندازی خواهد شد، درخواست خود را ثبت کنند.

بنا بر تاکید مدیر اجرایی طرح ترافیک شهرداری شیراز، اجرای مرحله دوم این طرح منوط به اجرای موفق مرحله اول این طرح از ابتدای مردادماه تا پایان آذرماه سال جاری است.

** رهاورد اجرای طرح ترافیک برای شهروندان شیرازی

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز از کاهش بار ترافیک به عنوان رهاورد اجرای این طرح در این کلانشهر نام برده و از آن دفاع کرده است.

محمدرضا ناصری همچنین از کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی و بهبود کیفیت هوا، کاهش سفرهای درون‌شهری، بهبود عملکرد و ارتقای کمی و کیفی خدمات رسانی ناوگان حمل و نقل عمومی، جلوگیری از هدر رفتن منابع مالی و انسانی و مدیریت زمان به عنوان مزیت‌های اجرای این طرح در شیراز نام برده است.

این مدیر شهری در کلانشهر شیراز بر این باور است که اجرای طرح ترافیک در شیراز، به طور غیرمستقیم به افزایش میزان امید به زندگی و تسهیل و بهبود خدمات شهری و بهره‌وری عمومی منجر خواهد شد.

در مسیر اجرای طرح‌های تحول آفرین و کلیدی، همراهی و همکاری مردم از مولفه‌های اساسی موفقیت این طرح‌ها محسوب می‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز از جمله مدیران شهری است که به این موضوع باور دارد و نسبت به همراهی مردم در اجرای طرح ترافیک امیدوار است.

حسام قلعه دار به مردم نوید داده است که با اجرای ترافیک، ناوگان حمل و نقل عمومی شهر شیراز روز به روز کامل‌تر و مجهز‌تر شود.مردم و انتخاب مسیر

خبر اجرای طرح ترافیک در شیراز بازتاب‌های متفاوتی در میان شهروندان این کلانشهر داشته است. از یک سو، برخی شهروندان با اشاره به ثمرات اجرای طرح ترافیک از جمله در شهر تهران، آن را کلید فوری برای کاهش مشکلات شهر می‌دانند و از سوی دیگر، برخی شهروندان از جمله آنهایی که منزل مسکونی یا محل کار آن‌ها در محدوده طرح آتی ترافیک قرار دارد، نسبت به مشکلات آتی خود ابراز نگرانی می‌کنند.

مهدی شهروند ۳۹ ساله شیرازی از اجرای طرح ترافیک به عنوان گره گشای بخشی از مشکلاتی می‌داند که کلانشهر شیراز با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند.

وی معتقد است که حذف سفرهای غیرضروری شهروندان می‌تواند در کاهش آلودگی هوای شهر تاثیر مهمی داشته باشد و به واسطه تاثیر آن در بهره وری در کار و سرمایه انسانی گامی در مسیر تحقق شعار و هدف سال جاری ترسیم شده توسط رهبر معظم انقلاب است.

فاطمه دانشجوی دانشگاه شیراز نیز از مدافعان اجرای این طرح است اما بر این باور است که باید علاوه بر اطلاع رسانی جامع، این طرح گام به گام و مرحله به مرحله اجرا شود.

وی می‌گوید: احتمالا مسوولان شهری نیز چنین تدبیری را خواهند داشت که در ابتدای اجرای طرح، تذکرهای پلیس راهنمایی به خودروهای متخلف ارشادی باشد و نه تنبیهی و با گذشت چند ماه، این طرح وارد مرحله اصلی اجرا شود.

با این وجود، این طرح مخالفانی نیز دارد. برخی شهروندان که ساکن در محدوده طرح آتی ترافیک هستند از جمله این افراد هستند.

البته اگر مزایای این طرح نظیر افزایش بهره وری، کاهش ترافیک و آلودگی هوا برای این افراد به خوبی تبیین شود، از شدت مخالفت‌ها کاسته می‌شود.

از سوی دیگر، داشتن شهر منضبط و با ترافیک آرام و روان و بدون نقطه کور و بن بست ناشی از تراکم خودرو‌ها همت و مساعی جمعی همه شهروندان را می‌طلبد، موضوعی که از شهروندان شیرازی مسبوق به سابقه است.

با این حال، علی ساکن در محدوده اعلام شده طرح ترافیک می‌گوید که در مقطعی از زمان که ظرفیت‌هایی نظیر پارکینگ‌های طبقاتی با حجم بالای خودرو در مبادی ورودی این طرح وجود ندارد، چه اصراری بر شروع اعمال محدودیت‌های ترافیکی است.

وی ادامه داد: درنظر گرفتن تجربه سایرشهر‌ها، نشان می‌دهد که اجرای این گونه طرح‌ها نیازمند فراهم ساختن زمینه‌ها و ظرفیت‌های جدید است که بتواند نیازهای شهروندان را پاسخگو باشد.

این شهروند شیرازی می‌گوید: نمی‌توان شهروندان شیرازی را در بن بست طرح ترافیک قرار داد بی‌آنکه برای خودروهای آن‌ها محل تضمین شده‌ای برای توقف در ابتدای محدوده و همچنین ارایه خدمات مناسب حمل و نقل عمومی فراهم کرد.

سهراب شهروند مرودشتی که برای امور درمانی فرزند خود به شیراز آمده است می‌گوید: شمار زیادی از مطب‌های پزشکان و بیمارستان‌ها در محدوده طرح آتی ترافیک قرار دارند و حال آنکه افرادی که به این منظور به شیراز می‌آیند از اکنون درباره آینده مراجعات خود سردرگم هستند.

افشین محمدی مسافر تهرانی نیز وقتی ماجرای طرح ترافیک در شیراز را شنید، ابتدا خوشحال شد اما در ادامه گفت: با توجه به حجم ترددهای بالا از سایر شهر‌ها برای گردش در شیراز باید اطلاع رسانی مناسبی به مسافران در مبادی ورودی شود و هم اینکه تسهیلاتی نظیر مجوزهای روزانه برای آن‌ها در نظر گرفته شود تا خاطره خوش آن‌ها از می‌ه‌مان نوازی شیرازی‌ها تحت الشعاع جریمه‌های احتمالی نشود.** تاکسیرانی: برای تامین نیازهای شهروندان آماده‌ایم

حذف برخی خودروهای عبوری، افزایش شمار شهروندان متقاضی استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی چه اتوبوسرانی و چه تاکسیرانی را به دنبال دارد.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شیراز گفته است: این سازمان آماده اجرای طرح محدوده ترافیک و عرضه خدمات مورد نیاز شهروندان در این زمینه است.

منصور مفتاحی افزود: از جمله مزایای اجرای این طرح را عرضه خدمات در قالب تاکسی گروهی به مسافران و کاهش آلودگی هوا عنوان کرد.

وی اظهار داشت: اجرای طرح محدوده ترافیک شهر شیراز که مساحتی بیش از ۸۰۰ هکتار از هسته مرکزی شهر را در برمی گیرد، مستلزم برنامه ریزی همه جانبه، هماهنگی و همکاری دستگاه‌های ذی ربط اعم از پلیس راهور، شهرداری و مجموعه‌های تابعه آن است.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شیراز گفت: این اطمینان را به شهروندان شیرازی می‌دهیم که نقاط مختلف محدوده که تردد شهروندان در آن‌ها نیازمند وجود خدمات ناوگان تاکسیرانی است، شناسایی و ملزومات آن فراهم خواهد شد.


** امیدواری پلیس راهور به اجرای موفق طرح

تلاش خبرنگار ایرنا برای تماس تلفنی با رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان فارس و کسب اطلاع از نظرات این نهاد مشارکت کننده در اجرای طرح ترافیک شیراز نتیجه بخش نبود.

با این حال، مروری بر سخنان سرهنگ سید محمدرضا ضیایی در ماه‌های گذشته از آن حکایت دارد که پلیس نگاه مثبتی به اجرای این طرح دارد اما ملاحظاتی را نیز در زمینه اجرای موفق طرح قائل است.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان فارس اواخر سال گذشته در جلسه شورای اسلامی شهرشیراز، سطح همکاری‌های شهرداری و پلیس را بسیار خوب دانست و افزود: امیدواریم بتوانیم با استفاده از شرایط حاکم و همکاری‌های ایجاد شده، طرح محدوده ترافیک را به خوبی اجرایی کنیم.

سرهنگ ضیایی ادامه داد: از نظر زمانی در اجرای این طرح قدری عقب هستیم که علت آن هم دیده نشدن همزمان مشکلات تمام دستگاه‌ها در اجرای این طرح است.

وی گفت: امروز برای کنترل و مدیریت ترافیک نیاز به حضور فیزیکی پلیس در تمام نقاط شهر شیراز نیست و با همین مرکز مانیتورینگی که سه سال بلاتکلیف مانده بود و همین تعداد دوربین‌های مستقر در شهر، می‌توانیم ۷۰ تقاطع را کنترل کنیم.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان فارس در این جلسه در عین حال از شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز خواست تا به مشکلات پلیس نیز توجه داشته باشند.

سرهنگ ضیایی اخیرا در نشستی با نماینده تشکل‌های معلولان نیز نوید داده است که موضوع تردد خودروهای معلولان و جانبازان در محدوده طرح ترافیک شیراز در حال پیگیری است و این مشکل به زودی برطرف خواهد شد.

** شرط اجرای مرحله دوم از دی ماه ۹۱

نامنویسی و دریافت مجوز ورود به طرح ترافیک و احتمالا پرداخت هزینه‌های ناشی از صدور مجوز از مراحل فراروی شهروندان شیرازی در ماه‌های آتی خواهد بود تا بتوانند در صورت نیاز به تردد در محدوده طرح ترافیک این مراحل را طی کنند؛ البته همه این موارد منوط به اجرای موفق مرحله نخست طرح است.

مدیر اجرایی طرح ترافیک شهرداری شیراز در این باره به ایرنا گفت: پس از پایان مرحله اول این طرح که از ابتدای مردادماه تا پایان آذرماه سال جاری به مدت پنج ماه اجرا خواهد شد، یک تیم کار‌شناسی روند اجرای مرحله اول طرح و نحوه خدمات رسانی سازمان اتوبوسرانی، تاکسیرانی و نظر‌ها و پیشنهادهای شهروندان را مورد ارزیابی قرار خواهند داد.

محمدرضا امین ادامه داد: گزارش تهیه شده از سوی این کار‌شناسان در شورای ترافیک مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت اعلام موفقیت مرحله اول طرح و رضایت از نحوه اجرای آن، مرحله دوم طرح از ابتدای دی ماه امسال اجرا خواهد شد.

او اظهار داشت: در صورت فراهم شدن امکانات و تجهیزات مکانیزه کنترل ترافیک (دوربین) درمحدوده طرح، نظارت و کنترل در مرحله اول طرح که به صورت زوج و فرد است از طریق مرکز کنترل ترافیک انجام خواهد شد و در صورتی که این تجهیزات آماده نباشد، پلیس وظیفه کنترل تردد خودرو‌ها دراین محدوده را برعهده خواهد داشت.

مدیر اجرایی طرح ترافیک شهرداری شیراز افزود: پس از بررسی درخواست‌ها، مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک با در اولویت قرار دادن ساکنان محدوده، کسانی که محل کارآن‌ها در محدوده قرار دارد و یا کسانی که نیاز به دسترسی به مراکز درمانی داخل محدوده دارند، صادر خواهد شد.

بیش از دو ماه به زمان آغاز مرحله نخست طرح ترافیک در شهر شیراز باقی مانده است و به نظر می‌رسد مجموعه برنامه ریز و مجری این طرح با برداشتن گام‌هایی در راستای افزایش سطح اطلاع رسانی و پاسخ به دغدغه‌های شهروندان، تقویت زیرساخت‌ها نظیر پارکینگ‌های عمومی و ناوگان حمل و نقل عمومی، می‌تواند متقابلا گام عملی مردم را در همراهی با این طرح تحول آفرین به نظاره بنشیند. ک/۴

گزارش از: سید احمد نجفی

 لینک منبع خبر

 

 « محدوده های طرح ترافیک در شیراز »

مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز گفت :

مرز خطوط ويژه از شمال خیابان ساحلی جنوبی از جنوب بلوار سیبویه ، چهارراه مشیر و بخشی از خیابان شهید بهشتی از سمت غرب خیابان بعثت و ملاصدرا و از سمت شرق بلوار زینبیه و بلوار پیرنیا را اعلام کرد.

مدیر عامل حمل و نقل با بیان اینکه اجرای کامل طرح محدوده ترافیک از اول دی ماه اجرا خواهد شد ، گفت : با اجرای کامل طرح ، خطوط ويژه منحصرا در اختیار اتوبوس قرار خواهد گرفت و مسیرهای تاکسی ها مجزا خواهد شد . مصلی نژاد با بیان اینکه این طرح موفق خواهد بود ، ادامه داد :در طول اجرای 5 ماه ارشادی طرح محدوده ترافیک از اول دی ماه اجرا خواهد شد ، گفت : با اجرای کامل طرح ، خطوط ويژه منحصرا در اختیار اتوبوس قرار خواهد گرفت و مسیرهای تاکسی ها مجزا خواهد شد . مصلی نژاد با بیان اینکه این طرح موفق خواهد بود ، ادامه داد : در طول اجرای 5 ماه ارشادی طرح محدوده ترافیک اطلاعات و نیازها جمع آوری خواهد شد تا در دی ماه بصورت کامل اجرایی شود و بسیاری از خیابان ها در محدوده بصورت یکطرفه خواهند شد و دستاوردهای این طرح بعد از اجرای کامل بدست خواهد آمد . وی بزرگترین مشکل ترافیک شهر شیراز را توسعه نیافتگی سیستم حمل و نقل عمومی دانست و بیان داشت : به دلیل عدم خدمات رسانی مناسب به مردم بیشتر سفرها به مرکز شهر با خودروهای شخصی انجام می شود . مصلی نژاد مشکل فرهنگی و عدم رعایت اخلاق رانندگی را نیز از مشکلات ترافیک شهر شیراز بیان کرد و عنوان کرد : بد اخلاقی رانندگی را می توان با اطلاع رسانی و رفتارهای صحیح و آموزش در رانندگی رفع کرد که در این زمینه نیازمند اعمال قانون هستیم .

آموزش بايد توام با اعمال قانون باشد .

 

مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک اعمال قانون و برخورد با متخلفین در راستای آموزش  رانندگی در بحث ترافیک را چاشنی کار به عنوان بازوی حمل و نقل عنوان کرد و گفت : در همه جای دنیا آموزش توام با اجرای قانون و برخورد با متخلفین رانندگی است.

مصلی نژاد ابراز داشت : مشکل ترافیک شهر شیراز تنها توسط سازمان حمل و نقل و ترافیک و پلیس حل نخواهد شد و نیازمند آموزش توسط آموزش و پرورش و تدوین برنامه در کتاب های مدارس است .

وی افزود : در اجرای طرح هیچ برنامه ای برای خارج کردن ادارات به بیرون محدوده نداریم ، بلکه هدف مدیریت ادارات است که بر اساس تعداد ، مجوز سهمیه برای تردد خودرو مدیریت می شود .
IMAGE
باغ «دلگشا» ی شیراز
دروازه قرآن را که رد و از میدان عبور کردی، مسیر شرق را پیش می‌گیری، از جوار عمارت‌های هفت‌تنان و...
IMAGE
To the Youth of West
To the Youth in Europe and North America Message of ayatollah Seyyed Ali Khamenei, Leader of The Islamic Republic of Iran   In the name of God, the Beneficent the Merciful   To the Youth...
IMAGE
صحن جدید شاهچراغ
 بزرگ‌ترین صحن شیعی جنوب کشور برای حضور زائران آماده حضور زائران می‌شود، این صحن که به نام امام خمینی...